Prijímate nových zamestnancov sami? Ľudia sú kľúčom biznisu, ale zároveň sú pre neho aj rizikom. Naša personalistka Daniela Javůrková pre vás pripravila niekoľko cenných rád.
Skontrolujte register exekúcií a trestný register: preverte exekúcie a insolvenčný register, požiadajte uchádzačov o výpis z registra trestov.
Overte referencie od predchádzajúcich zamestnávateľov: U vážnych kandidátov zavolajte alebo napíšte do predchádzajúcej práce. Majte na pamäti, že absencia referencií môže mať svoje dôvody.
Preskúmajte sociálne siete a verejné informácie o kandidátoch na internete, aby ste získali širšiu predstavu o ich profile a aktivitách. Profesne vám najviac povie LinkedIn, o súkromí Facebook a Instagram.
Všímajte si komunikáciu uchádzača: je rýchla, jasná? Pozor na výhovorky, nejasnosti, odkladanie termínu pohovoru či nástupu (1x je to pochopiteľné, viacero preložení má obvykle dôvod, ktorý sa nám páčiť nebude).
Pýtajte sa na nejasnosti, chýbajúce informácie v CV: nebojte sa pýtať na detaily (prečo majú medzeru medzi zamestnaniami, z akého dôvodu skončili a pod).
Využite odporúčania: Keď hľadáte nových zamestnancov, šírte informácie medzi zamestnancami a priateľmi. Odporúčania sú cenným zdrojom, ako získať nové talenty a aj referencie.
Dajte kandidátom krátky skúšobný test: overíte tak konkrétne zručnosti. Napríklad počas 1 minúty prepísať čo najviac cudzích mien - koľko ich zvládnu prepísať, bude prepis bez chýb? Aká je reakcia na test? Overíte tak rýchlosť, orientáciu, zmysel pre detail a reakcie v strese.
Odhaľte motiváciu: zaujalo kandidátov konkrétne niečo vo vašej firme alebo im nezáleží na tom, kde získajú prácu.
Zisťujte individuálny prístup/prínos daného človeka: pýtajte sa na riešenie rôznych situácií v predchádzajúcich pozíciách, chcite vedieť názor/aktivitu toho konkrétneho človeka (nie všeobecne celého tímu), choďte do detailov. Pýtajte sa, či ho daná situácia/pozícia niečo nové naučila alebo či by riešil teraz niečo inak (schopnosť reflexie).
Poskytnite nováčikom čas na zaučenie, tak aby si čo najskôr osvojili príslušné zručnosti a začlenili sa do tímu.
Najčastejšie chyby
Nehľadajte supermanov. Nemajte prehnané nároky, zamerajte sa na základné znalosti/zručnosti, ktoré kandidáti musia zvládať na danej pozícii. Ochota učiť sa a zapojiť sa aktívne môže byť cennejšia ako dlhodobá skúsenosť.
Neodmietajte starších ľudí alebo cudzincov. Starší aktívny človek môže byť výkonnejší ako mladší a navyše má cenné životné skúsenosti. Hodnoťte individuálne.
Buďte flexibilní voči brigádnikom. Ak hľadáte brigádnikov, berte do úvahy ich časové možnosti a snažte sa nájsť spoločné riešenie.