Boris Šturdík začínal v Slovenskej sporiteľni ako špecialista na bankomaty a neskôr sa z neho stal jeden z najväčších odborníkov na platobné terminály. Terminály úspešne inštaluje našim klientom už viac ako štvrťstoročie, ale tiež ich zbiera.
Kedy a ako ste sa dostali k svojmu prvému terminálu?
Pôvodne som pracoval Slovenskej sporiteľni na oddelení bankových kariet, mal som na starosti chod bankomatov. V júni 1996 sme začali pracovať s platobnými terminálmi a už v októbri som sa začal venovať výhradne im. Takže približne v tom období som prvýkrát držal terminál v rukách. Mojou úlohou bolo terminál pripraviť pre klienta, potom som šiel na obchodné miesto, kde si obchodný zástupca dohodol inštaláciu zariadenia. Tam som ho nainštaloval a zároveň som naň urobil aj školenie obsluhy.
Ako reagovali vaši prví obchodníci na platobné terminály?
Prví klienti boli skvelí a niektorí z nich využívajú naše služby už takmer 30 rokov. Spomínam si, ako sme šli raz do Dunajskej Stredy, kde mal náš klient vlastnú pekáreň a po inštalácii a zaškolení bol taký vďačný, že nás na cestu domov nabalil koláčikmi. Začiatky teda boli celkom milé.
Aké boli reakcie zákazníkov na prvé platby? Nezmätkovali veľmi?
Zo začiatku sa stávalo, že nevedeli správne používať platobnú kartu. Prvé terminály boli na magnetické pásiky, klienti nevedeli, ktorou stranou kartu otočiť a potiahnuť, aby transakcia úspešne prebehla. Potom prišli čipové terminály a tiež najčastejšou chybou bolo, ktorou stranou kartu vložiť do zariadenia.
Aké to bolo s pripojením, či internetovým pripojením?
Zo začiatku boli terminály na dialógu, to je dial-in (vytáčené) pripojenie. Potom sme mali GPRS pripojenie, zakrátko na to internetové pripojenie.
Dial-in pripojenie muselo transakciu poriadne predĺžiť?
To bolo spojenie, ktoré sa pripájalo do verejnej dátovej siete, ktorú sme mali predplatenú. Terminál využíval dial-in linku na pripojenie do siete a následne na autorizáciu. Celá transakcia vtedy trvala zhruba 40 sekúnd. Dnes nepredstaviteľné.
Ako ste sa dostali k tomu, že ste začal zbierať terminály?
Z technologických dôvodov niektoré ochranné prvky nemohli na zariadenia nahrávať výrobcovia či dodávatelia terminálov. Musel som ich nakódovať ja spolu s kolegom z IT oddelenia. Každý sme mali svoj kľúč a oba boli potrebné, aby sa podarilo zariadenie bezpečne nastaviť. To bol dôvod prečo som si svoju prácu nosil domov. Neskôr sa niektoré zariadenia začali vyraďovať a ja som si povedal, že si niektoré zariadenia nechám na pamiatku, aby sme ich vedeli neskôr porovnať s novšími a vyspelejšími. Svoj prvý terminál som odvtedy nosil so sebou, aj v Slovenskej sporiteľni, aj v Global Payments a mal som ho vo svojej skrinke stále.
Koľko terminálov teraz máte vo svojej zbierke?
V súčasnosti mám iba prvé dva modely, dnes sú to takpovediac historické kusy. Z ostatných, čo prišli neskôr, ešte máme stále niektoré v obehu.
Aj z pôvodných terminálov sú niektoré stále plne funkčné?
Prvá sada bola Dionica, potom nasledovala Dionica Omero. Neskôr nabehli Verifony, ktoré máme v podstate ešte aj teraz. Ale kartou s magnetickým prúžkom už dnes nezaplatíte. Dnes sú všetky karty čipové. Môže síce nastať takzvaný fall-back, že keď je nejako poškodený čip, môže sa využiť magnetický prúžok na zadnej strane, ale neodporúča sa to.
Vedeli ste, že…
- prvý POS terminál od Slovenskej sporiteľne mali v predajni Mäso Údeniny na Račianskej v Bratislave? Spustili ho pred 26 rokmi, v auguste 1996.
- 40 sekúnd - tak dlho trvala platba cez terminál Dionica Eagle. Ten sa pripájal cez telefónnu linku a sumy sa na ňom zadávali manuálne, a tak každá platba nejakú tú chvíľu trvala.
- najčastejšie hľadaný platobný terminál bol Artema DECT? Z prozaického dôvodu – bol bezdrôtový a tak ho klienti častokrát zabúdali vracať na svoje stabilné miesto. Ešteže platby boli chránené bezpečnostnou technológiou DECT.
Priekopníci platenia kartami
Medzi prvými slovenskými firmami, u ktorých sa dalo platiť bezhotovostne, sú Michal Petruška - ROZLIČNÝ TOVAR zo Štrby, Potraviny Spektrum z Prievidze, Karmen Potraviny 21 zo Stropkova, Ing. Ján Dindák - DIPO z Vranova nad Topľou, Q - čas Klenoty z Považskej Bystrice či Optika - Váš Optik z Bratislavy. Svedčí to o inovatívnom duchu slovenských podnikateľov v tých časoch a nás teší, že sme ako partner mohli prispieť k ich podnikateľským úspechom.