Takmer 341 miliónov ľudí na celom svete používa euro, niektorí z nich, aj bez toho, aby boli občania Európskej únie alebo dokonca Európania. Eurom je dokonca možné legálne platiť aj v časti Spojeného kráľovstva.
Na začiatku roku 2022 európska mena oslávila 20 rokov. Prvých 12 krajín, kde euro nahradilo národnú menu boli Nemecko, Belgicko, Luxembursko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Taliansko, Írsko, Holandsko, Rakúsko, Portugalsko a Španielsko. Eurobankovky a euromince boli zavedené pre celkom 308 miliónov občanov.
Dnes je euro široko využívané na svetových menových trhoch a stalo sa novou referenčnou menou popri americkom dolári. Štatistiky MMF ukazujú, že v druhom štvrťroku roku 2021 bolo 59,2 percent oficiálne devízových rezerv v dolároch. Euro je na druhom mieste s 20,5 percentami.
Eurofakty
- Euro bolo najprv elektronickou menou. Európska centrálna banka ju v tejto podobe zaviedla 1. januára 1999. Tlač bankoviek sa objavila až o tri roky neskôr.
- Symbol eura predstavuje grécke písmo epsilon, ktoré je prvým písmenom slova Európa. Dve vodorovné čiary naznačujú stabilitu meny.
- Eurobankovky sa vyrábajú prevažne z bavlneného odpadu z textilného priemyslu.
- Eurobankovky sú najťažšie na falšovanie peňazí na svete. V roku 2020 bolo len 17 bankoviek z milióna identifikovaných ako falšovaných, čím sa stala jednou z najbezpečnejších hlavných svetových mien.
- 50-eurová bankovka je v eurozóne najpoužívanejšia, v obehu je viac ako 13 miliárd bankoviek.
- V roku 2019 bolo v eurozóne približne 73% všetkých platieb uskutočnených hotovostne, 24% kartami a 3% inými platobnými nástrojmi.
- V auguste 2021 bolo v obehu 27,4 miliardy eurobankoviek v hodnote asi 1,5 bilióna eur.
- V obehu je takmer 140 miliárd mincí v celkovej hodnote viac než 31 miliárd eur.
“Pokiaľ ide o medzinárodné platby, obidve meny - euro a americký dolár - si sú približne rovné. Podľa organizácie SWIFT, cez ktorú sa väčšina prevodov peňazí uskutočňuje medzinárodne, bolo v októbri minulého roka uskutočnených 39% prevodov v dolároch a 38% v eurách. V roku 2020 to bolo naopak, euro bolo na prvom mieste s minimálnou výhodou oproti doláru. Výhody používania eura sú jasné každému, kto cestuje do zahraničia alebo nakupuje online na webových stránkach v iných európskych krajinách únie,” povedal Ondrej Stříbrský, ekonóm Global Payments.
Európske mikroštáty
Európske mikroštáty Andorra, Monako, San Maríno a Vatikán nie sú súčasťou EÚ. S EÚ však podpísali menové dohody. To znamená, že ich občania používajú euro ako svoju oficiálnu menu. Štyri štáty môžu tiež vydávať obmedzené množstvo mincí s vlastnou grafikou. Monako, San Maríno a Vatikán si dokonca vytvorili euromince s vlastným štátnym symbolom na rube.
Kosovo a Čierna Hora
Štáty Kosovo a Čierna Hora na Balkáne taktiež nie sú členskými štátmi EÚ. Obidve krajiny prijali euro jenostranne v roku 2002 a od tej doby ho používajú ako de facto menu. To znamená, že euro nemá v týchto krajinách status zákonného platidla, ale obyvatelia s ním tak zaobchádzajú. Pred prechodom na euro používali občania Kosova a Čiernej Hory nemecké marky.
Kanárske ostrovy (Španielsko)
Kanárske ostrovy sú súostrovým v Atlantickom oceáne a autonómnym spoločenstvom Španielska. Vzhľadom na to, že patria medzi “vzdialené regióny EÚ,” sú ostrovy súčasťou eurozóny, aj keď k Európe geograficky nepatria.
Ceuta a Melilla (Španielsko)
Ceuta a Melilla sú dve autonómne španielske mestá ležiace na severnom pobreží Afriky. Od pevninského Španielska ich oddeľuje Stredozemné more. Ako súčasti Španielska sú súčasťou EÚ a ich obyvatelia používajú na platenie euro.
Azory a Madeira (Portugalsko)
Azory a Madeira sú dve súostrovia v Atlantickom oceáne, zahrňujúce dve autonómne oblasti Portugalska. Podobne ako Kanárske ostrovy sú “vzdialenými regiónmi” EÚ a sú súčasťou eurozóny.
Francúzske zámorské departementy: Mayotte, Reunion, Guadeloupe, Martinik, Francúzska Guyana
Mayotte a Réunion sú dva ostrovy nachádzajúce sa v Indickom oceáne, na západ a východ od Madagaskaru. Obidva predstavujú francúzske zámorské departementy. Preto občania, ktorí tam žijú, používajú na platenie euro.
Francúzske zámorské spoločenstvá: Saint-Pierre a Miquelon, Saint-Barthelemy, Saint-Martin
Saint Pierre a Miquelon tvoria súostrovie na východnom pobreží Kanady a predstavujú “zámorské spoločenstvo” Francúzska. To znamená, že sú to súčasti Francúzska, ale nie EÚ. Ostrovy však podpísali dohodu s EÚ o používaní eura. Zámorské spoločenstvo Svätý Bartolomej, ktoré nie je súčasťou EÚ, podpísalo s EÚ menovú dohodu o používaní eura.
Saint-Martin sa v roku 2007 stal “zámorským spoločenstvom” Francúzska a zostal súčasťou EÚ.
Britské vojenské základne na Cypre: Akrotiri a Dhekelia
Akrotiri a Dhekelia sú dve samostatné vojenské základne Spojeného kráľovstva na Cypre. Základne boli ponechané pod správou Spojeného kráľovstva po udelení nezávislosti v roku 1960, kvôli strategickej pozícii Cypru v Stredozemí. Tieto oblasti sú britským zámorským územím, vďaka čomu sú jediným miestom pod britskou suverenitou, ktoré používa euro.