Od začiatku vojny na Ukrajine nám už niekoľko našich klientov oznámilo, že ich stránky boli napadnuté najskôr ruskými hackermi. Ide o zákazníkov, ktorí poskytujú dobročinné služby, napríklad nadácie alebo charitatívne organizácie pomáhajúce utečencom. Hackerské útoky im dočasne obmedzili prevádzku stránok alebo znemožnili prijímať platby od podporovateľov.
Cieľom hackerských útokov boli iba webové stránky charitatívnych organizácií, bezpečnosť platieb nebola nijako narušená. Napriek tomu sme znásobili ochranu našich systémov a radi by sme vás vyzvali, aby ste aj vy zvážili vyššiu ochranu vašich stránok.
Ako na to?
Poraďte sa so správcom vášho webu a požiadajte ho, aby zvýšil bezpečnosť stránok. To isté urobte s poskytovateľom e-shopu. Naša platobná brána nie je súčasťou vášho webu, nie je potrebné podnikať žiadne kroky, ale všetky ostatné veci môžu byť napadnuteľné. Odporúčame ich dôkladnejšiu ochranu.
„Veľa stránok používa lacné hostingy bez adekvátneho zabezpečenia. Tiež samotné webové stránky a ich redakčné systémy majú väčšinou nulovú ochranu a tak je pre útočníkov veľmi jednoduché nabúrať sa do nich a vymazať alebo zmeniť ich obsah. Najlepšie možnosti sú aspoň základné ochranné prvky, dvojfázové overenie prístupov a všetko poctivo zálohovať, aby sa v prípade útoku dala stránka ľahko obnoviť,“ vysvetlil majiteľ digitálnej agentúry Loudmark Jakub Zagar.
Podľa neho v dnešnej situácii stojí za to, zvážiť hosting na zabezpečených serveroch, ktoré sú aktívne spravované IT špecialistami. Tí sa starajú o bezpečnosť a zálohovanie, takže aj v prípade, že by útočník prelomil ich ochranu, môžu celý web v krátkom čase opäť sprevádzkovať.